High Power Portable EV Charger with 4000W Total Output 2500X Cycle Life and 220V Charging
Basic Properties
Place of Origin:
Sichuan, China
Brand Name:
HUIJIE
Model Number:
7313
Trading Properties
Minimum Order Quantity:
1
Price:
$1,215-1,219
Specifications
| Cycle Life: | 2500X | Charging Output: | 220V |
| Total Output: | 4000W | Output Power: | Ac Pure Sine Wave |
| Output Hertz: | 50HZ/60HZ | Output Voltage: | AC110V~220V |
| AC Charging Power: | 1400W | UPS Function: | 0 Seconds |
| EV Charging: | 4kw | Input Voltage: | 220 V |
| Product Size: | 560mmx280mmx580mm | Battery Life: | >2500 Times |
| Charging Time: | 4 Hours 80%, 5 Hours Full | Model Number: | 7313 |
| Use: | Passenger Car | ||
| High Light: | 4000W Portable EV Charger,2500X Cycle Life Portable Power Supply,220V Charging Mobile EV Charger |
||
Product Description
High Quality Car High Power Bank Lithium Battery Station for Electric Solar Energy Storage Mobile
Product Overview
This portable power supply offers reliable energy storage and charging capabilities for electric vehicles and solar applications, featuring high power output and long cycle life.
Product Images
Technical Specifications
| Charging Output | 220V |
| Function | Car charging |
| Use | Passenger Car |
| Place of Origin | China, Sichuan |
| Brand Name | HUIJIE |
| Type | Portable power supply |
| Cycle Life | 2500X |
| Total Output | 4000W |
| Model Number | 7313 |
| Product Name | Portable power supply |
| OUTPUT POWER | Ac pure sine wave |
| OUTPUT HERTZ | 50HZ/60HZ |
| OUTPUT VOLTAGE | AC110V~220V |
| AC CHARGING POWER | 1400W (4 hours 80%, 5 hours full) |
| UPS FUNCTION | 0 seconds |
| EV CHARGING | 4kw |
| Input voltage | 220 V |
| Product size | 560mmx280mmx580mm |
| Battery charge and discharge life | >2500 times |
Frequently Asked Questions
Q1. Are you the factory or distributor?
Factory! We are distributor since 2017. Factory price and plenty of stock lights to make sure fast delivery.
Q2. Do you supply OEM brand for small order?
Yes, we offer OEM logo & pack for small orders. And we can make mold based on your requests.
Q3. What's the certifications you can supply?
Yes, we can supply E-mark(some of lights), DOT, SAE, ISO9001, Spectrum test report, Goniophotometers system test report, EMC. We can make certifications if you need.
Q4. How do you guarantee the product quality?
The Defective rate of our all products is 0.2%, we have 9 test before mass production, 4 tests during production, and we will do the final 12-24V Alternating voltage test before the shipment.
Q5. How about the after service?
Please take some photos and email us if you got any problems with the products. Then we will provide you the best solution for you after our confirmation. And the warranty is 12 months.
Q6. What's the MOQ?
We accept sample order for most of products. You will get the corresponding discount and most cost-effective shipping fee according to your quantity.
Q7: When you ship my order?
3-7days after receiving your payment normally, and it can be negotiated based on order qty and production schedule, 7 to 25 working days for bulk orders.