Portable EV Charger with 3500W Total Output 220V Charging and 2500X Cycle Life Emergency Battery Jump Starter Power Bank
Basic Properties
Place of Origin:
Sichuan, China
Brand Name:
HUIJIE
Model Number:
7312
Trading Properties
Minimum Order Quantity:
5
Price:
$748-753
Specifications
| Cycle Life: | 2500X | Charging Output: | 220V |
| Total Output: | 3500W | Output Power: | Ac Pure Sine Wave |
| Output Hertz: | 48HZ~52HZ | Output Voltage: | AC210V~220V |
| Product Weight: | 28kg | DC Output: | 100W(MAX) |
| Input Voltage: | 220 V | Product Size: | 420mmx280mmx270mm |
| Battery Life: | >2500 Times | Model Number: | 7312 |
| Output Type: | Portable Power Supply | Use Case: | Passenger Car |
| Function: | Car Charging | ||
| High Light: | 3500W Total Output Portable EV Charger,220V Charging Output Jump Starter Power Bank,2500X Cycle Life Emergency Battery |
||
Product Description
Emergency Battery Solar Rechargeable Automobile Starting Supply Car Electric Multi-Functional Jump Starter Power Bank
Product Overview
Technical Specifications
| Item | Value |
|---|---|
| Charging Output | 220V |
| Function | Car charging |
| Use | Passenger Car |
| Place of Origin | China, Sichuan |
| Brand Name | HUIJIE |
| Type | Portable power supply |
| Cycle Life | 2500X |
| Total Output | 3500W |
| Model Number | 7312 |
| Output Power | AC pure sine wave |
| Output Hertz | 48HZ~52HZ |
| Output Voltage | AC210V~220V |
| Product Weight | 28kg |
| DC Output | 100W(MAX) |
| Input Voltage | 220 V |
| Product Size | 420mm x 280mm x 270mm |
| Battery Charge/Discharge Life | >2500 times |
Additional Product Views
Frequently Asked Questions
Q1. Are you the factory or distributor?
A: Factory! We are distributor since 2017. Factory price and plenty of stock lights to make sure fast delivery.
Q2. Do you supply OEM brand for small order?
A: Yes, we offer OEM logo & pack for small orders. And we can make mold based on your requests.
Q3. What's the certifications you can supply?
A: Yes, we can supply E-mark(some of lights), DOT, SAE, ISO9001, Spectrum test report, Goniophotometers system test report, EMC. We can make certifications if you need.
Q4. How do you guarantee the product quality?
A: The Defective rate of our all products is 0.2%, we have 9 test before mass production, 4 tests during production, and we will do the final 12-24V Alternating voltage test before the shipment.
Q5. How about the after service?
A: Please take some photos and email us if you got any problems with the products. Then we will provide you the best solution for you after our confirmation. And the warranty is 12 months.
Q6. What's the MOQ?
A: We accept sample order for most of products. You will get the corresponding discount and most cost-effective shipping fee according to your quantity.
Q7: When you ship my order?
A: 3-7 days after receiving your payment normally, and it can be negotiated based on order qty and production schedule, 7 to 25 working days for bulk orders.
Contact Information