Custom 5KW 10A 16A Portable EV Charger with Outdoor Waterproof Movable Charging Station
Basic Properties
Place of Origin:
Sichuan, China
Brand Name:
HUIJIE
Trading Properties
Minimum Order Quantity:
1
Price:
$750.10-833.40
Specifications
| Output Power: | 5000W | Input Voltage: | 200-240V |
| Output Current: | AC | Current Rating: | 10A/16A |
| Operating Temperature: | 0℃-55℃ | Display Type: | LCD Screen |
| Interface Standard: | CCS CHADEMO NACS | Charger Type: | Portable EV Charger |
| Waterproof Rating: | Outdoor Waterproof | Energy Storage: | Stored Energy |
| Charging Gun: | CCS NACS | Power Rating: | 5KW |
| Charging Station: | Movable | Usage Condition: | New |
| Purpose: | Replace/Repair | ||
| High Light: | 5KW Portable EV Charger,10A Movable Charging Station,16A AC EV Charger |
||
Product Description
Custom 5KW 10A 16A AC EV Outdoor Waterproof Movable Stored Energy Charging Station with CCS NACS Charger Gun
Product Specifications
| Item | Value |
|---|---|
| Place of Origin | China |
| Interface Standard | CCS CHADEMO NACS |
| Output Current | AC |
| Output Power | 5000W |
| Input Voltage | 200-240V |
| Purpose | for replace/repair |
| Condition | New |
| Brand Name | HUIJIE |
| Product name | AC small 5000W movable charging station |
| Current | 10A/16A |
| Operating Temperature | 0℃-55℃ |
Product Images
Frequently Asked Questions
Q1. Are you the factory or distributor?
A: Factory! We are distributor since 2017. Factory price and plenty of stock lights to make sure fast delivery.
Q2. Do you supply OEM brand for small order?
A: Yes, we offer OEM logo & pack for small orders. And we can make mold based on your requests.
Q3. What's the certifications you can supply?
A: Yes, we can supply E-mark(some of lights), DOT, SAE, ISO9001, Spectrum test report, Goniophotometers system test report, EMC. We can make certifications if you need.
Q4. How do you guarantee the product quality?
A: The Defective rate of our all products is 0.2%, we have 9 test before mass production, 4 tests during production, and we will do the final 12-24V Alternating voltage test before the shipment.
Q5. How about the after service?
A: Please take some photos and email us if you got any problems with the products. Then we will provide you the best solution for you after our confirmation. And the warranty is 12 months.
Q6. What's the MOQ?
A: We accept sample order for most of products. You will get the corresponding discount and most cost-effective shipping fee according to your quantity.
Q7: When you ship my order?
A: 3-7days after receiving your payment normally, and it can be negotiated based on order qty and production schedule, 7 to 25 working days for bulk orders.